Fundraising pre začiatočníkov
Vzdelávací kurz o základoch získavania zdrojov predovšetkým od individuálnych darcov.
17. - 18. apríl 2023
v čase 9.30-16.00 hod.
Bajkalská 25, Bratislava
Budova COOP Jednota Slovensko
Charakteristika
Vzdelávací kurz sa zameriava na rozvoj práce s individuálnymi darcami.
Prostredníctvom prezentácií, diskusií a práce v skupinách, ako aj video a iných praktických ukážok budú mať účastníci kurzu možnosť načerpať informácie o tom, čo je potrebné pre efektívny fundraising, budovanie vzťahov a prácu s darcami a partnermi, rozvíjanie fundraisingu v rámci organizácie, komunikáciu a budovanie značky ako aj použitie a vyhodnocovanie rôznych metód získavania zdrojov.
Konkrétne príklady z domova i zahraničia poukážu na najnovšie trendy a budú slúžiť ako inšpiratívne návody na zlepšenie fundraisingu vo vlastných organizáciách. Vzdelávací kurz čerpá z dlhoročných skúseností a poznatkov lektorov v oblasti financovania a fundraisingu pre mimovládne neziskové organizácie, ktoré sprostredkujú účastníkom kurzu.
Cieľová skupina
Kurz je určený všetkým, ktorí:
- majú záujem o získanie základného prehľadu a informácií, ktoré sú potrebné pre efektívne získavanie zdrojov,
- sa potrebujú zorientovať v dynamicky sa rozvíjajúcej oblasti práce s darcami a partnermi, ktorá sa dotýka každej organizácie,
- potrebujú posilniť strategický prístup k financovaniu a profesionalizovať získavanie zdrojov pre svoju činnosť.
Témy kurzu
- Fundraisingové prostredie na Slovensku – kultúrno-spoločenské prostredie, zmeny, trendy, výzvy.
- Organizačné predpoklady pre rozvoj fundraisingu v MNO – vízia, identita, rozpočet, organizačná štruktúra.
- Strategické plánovanie fundraisingu – zdroje financovania, fundraisingový cyklus, kroky strategického plánovania.
- Budovanie a rozvíjanie vzťahov s darcami – motívy darcovstva, fundraisingová pyramída, segmentácia, získavanie a kultivácia darcov, podporovateľský servis.
- Komunikácia vo fundraisingu – vzťah komunikácia-značka-fundraising, komunikačné kanály.
- Zručnosti fundraisera/-ky – sebariadenie, komunikačné a sociálne zručnosti.
- Nástroje fundraisingu – individuálne a firemné darcovstvo, asignácia dane, verejné zbierky, direct mail, direct dialogue, online a digitálny fundraising, podujatia, telemarketing, veľkí darcovia a závete, samofinancovanie.
- Podporné nástroje fundraisingu – databáza, prieskum, techniky evaluácie.
- Efektívnosť fundraisingu – investície do fundraisingu a ich návratnosť.
- Transparentnosť a etika vo fundraisingu – transparentnosť pri získavaní zdrojov a etika pri práci s darcami.
- Právne aspekty a regulácia – ochrana dát, právna regulácia zbierok a mimovládnych organizácií.
Čo si účastníci kurzu odnesú
- Nové informácie a inšpirácie pre rozvoj svojho fundraisingu,
- Prezentácie zo vzdelávacieho kurzu, prípadne prezentácie zo CEE Fundraising Conference (za doplatok),
- Odborné domáce i zahraničné materiály/texty k problematike kurzu, konkrétne príklady, odporúčania na ďalšie zdroje.
Lektori
Ing. Eduard Marček, MA, PhD.
Eduard pracuje v neziskovom sektore od roku 1997, má bohaté skúsenosti z realizácie mnohých konzultačných a vzdelávacích projektov doma i v zahraničí (napr. posilňovanie fundraisingových kapacít mimovládnych rozvojových organizácií v štyroch krajinách strednej Európy v spolupráci s britskou Resource Alliance). Ako konzultant sa zaoberá fundraisingom a financovaním MNO. Konzultačne pri rozvoji fundraisingu sprevádzal viacero domácich i medzinárodných mimovládnych organizácií, pracoval na rôznych analytických štúdiách v stredoeurópskom regióne. Od roku 2018 je zodpovedný za individuálny fundraising v Transparency International Slovensko. Stojí na čele Slovenského centra fundraisingu a v rokoch 2019-2021 pôsobil ako prezident Európskej fundraisingovej asociácie.
Mgr. Katarína Bartovičová
Katarína v rokoch 2001-2010 pracovala v slovenskej kancelárii Greenpeace o.i. ako fundraisingová a PR manažérka a mala na starosti získavanie darcov/-kýň a kultiváciu vzťahov s nimi, daňovú asignáciu a finančný manažment. V Greenpeace Slovensko sa pôvodne v roku 1997 začala angažovať ako aktivistka. V minulosti pôsobila tiež ako dobrovoľníčka a neskôr členka a predsedníčka Koordinačnej rady medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International na Slovensku. Od roku 2009, kedy sa podieľala na založení Slovenského centra fundraisingu, pôsobí ako jeho podpredsedníčka a konzultantka. Zaoberá sa hlavne rozvojom individuálneho a korporátneho darcovstva. Od decembra 2016 pracuje ako fundraisingová manažérka v neziskovej asociácii European Digital Rights v Bruseli (Belgicko), ktorá sa zameriava na ochranu digitálnych ľudských práv a slobody. Tiež pôsobí ako fundraiserka v Post Bellum.